Druhy Pizzy
Různé doby, různá místa a tedy různé druhy pizzy. Ve dvacátém století se pizza stala mezinárodním jídlem, přičemž základy na pizzu se značně odlišovaly podle místních chutí. Tyto pizzy se skládají ze stejného základního designu, ale obsahují mimořádně rozmanitý výběr surovin.
USA styl
Vzhledem k vlivu italských a řeckých přistěhovalců na americkou kulturu vyvinuly Spojené státy velké množství regionálních druhů pizzy, z nichž mnohé se jen příležitostně podobaly italskému originálu. Během druhé poloviny dvacátého století se pizza ve Spojených státech stala ikonickým pokrmem značné popularity. K výrobě nových druhů pizzy se často používají „amerikanizovaná“ jídla, jako je grilované kuře a slaninové cheeseburgery.
Oblíbená je také mexická pizza nebo taco pizza. Americká pizza má často do těsta přimíchaný rostlinný olej nebo tuk (často, ale ne vždy, olivový olej), to není v italských receptech tak běžné. To se může pohybovat od malého množství v relativně chudých těstech, jako je například newyorský styl, až po velmi velké množství v některých receptech na těsto na hluboké jídlo v Chicagu.
Kromě toho se americká pizza (alespoň s tenkou krustou) často připravuje z mouky s velmi vysokým obsahem lepku (často 13 až 14 procent bílkovin), z níž se také vyrábí bagety; tento typ mouky umožňuje, aby se těsto natahovalo spíše na tenko, aniž by se trhalo, podobně jako například u závinů.
V některých receptech na pizzu je rajská omáčka vynechána (označována jako „bílá pizza“) nebo nahrazena jinou omáčkou (obvykle česnekovým máslem, ale omáčky lze připravit také se špenátem nebo cibulí). Ve Spojených státech existuje řada variací. Ty lze zakoupit v restauracích a pizzeriích nebo si je upéct doma. Nejznámější styly těchto pizz jsou: Newyorská pizza, Nová pizza ve stylu Haven, Řecká pizza, Pizza ve stylu Chicaga, Pizza ve stylu St. Louis, Pizza v kalifornském stylu, Havajská pizza, Taco pizza, Grilovaná pizza.
Australský styl
Další druh pizzy je oblíbený v Austrálii, kde je významné procento populace italského původu. K dispozici jsou obvyklé italské odrůdy, ale existuje také pizza „australian“ nebo „australiana“, která má obvyklý základ rajčatové omáčky a sýr mozzarella se slaninou a vejcem (považováno za ryze australskou snídani).
Krevety se také někdy používají na tento styl pizzy. V osmdesátých letech minulého století začaly australské pizzerie a restaurace prodávat „gurmánské pizzy“, v podstatě pizzy se špičkovými ingrediencemi, jako je losos, kopr, bocconcini, tygří krevety a dokonce i takové zálivky jako klokaní, emu a krokodýlí maso.
Brazilský styl
Pizza je v Brazílii velmi oblíbené jídlo, které do této země přinášejí italští přistěhovalci. Sao Paulo, město, které si říká „hlavní město pizzy na světě“, hostí více než 6 000 pizzerií a kde se denně spotřebuje více než 1,4 milionu pizz. Pizzy se obvykle řídí spíše neapolskou odrůdou než římskou, jsou tlustší a drsnější.
Indický styl
Pizza se v indických městských oblastech stala oblíbeným rychlým občerstvením, zejména mezi mládeží. V prodejnách pizzy se podávají pizzy s několika indickými zálivkami, jako je kuře Tandoori a tvaroh (v Indii známý jako Paneer). Indické pizzy jsou obecně pikantnější ve srovnání s jejich západními protějšky, aby vyhovovaly indickému vkusu. Spolu s indickými variantami jsou k dispozici také konvenčnější pizzy.