Margherita pizza (1889)
V jednoduchosti je krása.
Margherita pizza, patří mezi nejklasičtější pizzy, překypuje velice zajímavou historií a tajemstvím.
Víte, proč se této tradiční pizze říká zrovna Margherita?
Margherita pizza a její příběh
Král Umberto I. a jeho půvabná manželka královna Margherita Savojská navštívili Neapole, bývalé hlavní město jižního království Itálie.
Tam královna měla na výběr z mnoha komplikovaných labužnických pokrmů, které byly v tu dobu velmi populární mezi panovníky v celé Evropě, avšak tyto jídla jí unavovala a tak si nechala zavolat nejslavnějšího výrobce pizzy v Neapoli.
Raffaela Esposita, kterého pověřila vytvořením třech různých pizz.
Pizzař vytvořil první pizzu „Marinara“ se sádlem, caciocavallo (sýr z koňského mléka), česnekem a bazalkou.
Ta se královně nezamlouvala.
Vytvořil druhou pizzu „Napoli“ s cecenielli (sardinky), ta královně však rovněž nechutnala.
Třetí poslední pizza se skládala z rajčatové omáčky, mozzarelly a s bazalkou. Královna byla potěšena a pizza ji zachutnala. Na její počest Raffaele Esposito pojmenoval tuto pizzu „Margherita“ a požádal královnu o královskou pečeť. O několik dní později poslal komorník pizzařovi poděkování, které doposud visí v originále na stěnách pizzerie jeho potomků v Neapoli.
Pravda nebo výmysl?
Existuje však mnoho důkazů o tom, že tato zažitá historie není pravdivá. Novodobým historikům přišlo zvláštní, že oblíbená italská pizza má zcela náhodou stejné barvy jako italská vlajka – červená (rajčatová omáčka), bílá (mozzarella) a zelená (bazalka). A tak se historici ponořili hlouběji a začali zkoumat onen dopis od královského komorníka.
Na dopise bylo zjištěno, že obsahuje řadu podivností. Královské razítko bylo podobné, ale ne stejné, jako byly ostatní razítka té doby. Razítko bylo umístěno mimo střed, přičemž v té době bylo běžné jej umisťovat do levého horního rohu. Dopis byl napsán na standardním papíru, nikoli na královském. A nakonec rukopis nebyl stejný jako měl komorník, který údajně dopis napsal. Kdo tedy dopis padělal?
Nejpravděpodobněji verze je, že Raffaele Esposito prodal svou pizzerii synům svého švagra (Brandi Brothers), kteří se ve třicátých letech potýkali s finanční krizí, a proto vytvořili tento královský příběh.
Dodnes neexistuje jasná shoda ohledně pravdivosti dopisu, ovšem o čem se nediskutuje, je že Margherita pizza kvalitní a chutná!